10 lat Porsche Panamera
05 Maj 2019

10 lat Porsche Panamera

Samochód sportowy, luksusowa limuzyna, pionier wśród hybryd

10 lat temu Porsche zadebiutowało w nowym segmencie

W kwietniu 2009 r. producent sportowych samochodów zaprezentował swoje pierwsze Gran Turismo – model Panamera. Jak żaden inny w klasie aut luksusowych, łączy on osiągi, jakich można oczekiwać od pojazdu sportowego, z luksusem i wszechstronnością limuzyny. Początkowo Porsche planowało produkcję na poziomie 20 tysięcy sztuk rocznie, jednak Panamera już dawno przekroczyła wszelkie oczekiwania: jak do tej pory dostarczono ponad 235 tys. egzemplarzy modelu.

Pierwszy czteromiejscowy prototyp Porsche bazował na modelu 356

Porsche dla czworga – w ciągu ponad 70-letniej historii firmy inżynierowie Porsche nie raz powracali do tego pomysłu. W latach 50. opracowali komfortowy, czteromiejscowy pojazd oparty na modelu 356. Typ 530, bo o nim mowa, miał wydłużony rozstaw osi, większe drzwi i podniesioną tylną krawędź dachu. Później jego śladem podążały kolejne konstrukcje, w tym czterodrzwiowy prototyp oparty na modelu 911, a w latach 80. – wydłużone warianty 928.

Wysoko w Szanghaju: światowa premiera w windzie

Swój pierwszy oficjalny występ Panamera zaliczyła 19 kwietnia 2009 r. Był to występ spektakularny: przedstawicieli mediów z całego świata Porsche zaprosiło na konferencję prasową na 94. piętrze wieżowca Światowego Centrum Finansowego w Szanghaju. Panamera została przetransportowana na górę windą towarową, do której – w pionie – wwieziono ją specjalnie skonstruowanym wózkiem.