A8 L Security – najbezpieczniejsze Audi wszechczasów
09 Wrzesień 2015

A8 L Security – najbezpieczniejsze Audi wszechczasów

Opancerzona limuzyna spełnia najsurowsze wymogi bezpieczeństwa

Na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych we Frankfurcie nad Menem, koncern z Ingolstadt zaprezentował model A8 L Security.

Wytrzymałość opancerzonej limuzyny Audi po raz kolejny została podniesiona. klatkę bezpieczeństwa nowego Audi A8 L Security wykonano z bardzo odpornych materiałów – włókien aramidowych, specjalnego stopu aluminium i z pancernej stali formowanej na gorąco, która mimo że jest cieńsza, daje lepszą ochronę. Inżynierowie Audi zadbali również o szyby, które są znacznie bardziej wytrzymałe w porównaniu do poprzednika.

Cały samochód został certyfikowany zgodnie z wymogami klasy VR 9. Dla przykładu, poprzednia wersja Audi A8 L Security spełniała wymogi klasy VR 7.

Do standardowych środków bezpieczeństwa w tej luksusowej limuzynie należy opancerzona skrzynia komunikacyjna w bagażniku, interkom umożliwiający porozumiewanie się ze światem zewnętrznym oraz selektywne odblokowywanie drzwi. Na życzenie, Audi dostarcza też m.in. opatentowany przez inżynierów koncernu system wysiadania awaryjnego w sytuacji zagrożenia, system gaszenia ognia oraz system awaryjnej wentylacji.


Audi A8 L Security zajmuje w swoim segmencie wyjątkowe miejsce. Dzięki napędowi quattro, to jedyna luksusowa limuzyna ze stałym napędem na cztery koła, oferowana jako pojazd opancerzony bezpośrednio przez producenta.

Opancerzona limuzyna może być wyposażona w jeden z dwóch silników: 4.0 TFSI – jednostkę V8 biturbo generującą moc 320 kW (435 KM) i moment obrotowy 600 Nm lub silnik wolnossący W 12 FSI o mocy 368 kW (500 KM) i momencie obrotowym 625 Nm.