Audi SQ7 TDI - ofensywa innowacji
30 Marzec 2016

Audi SQ7 TDI - ofensywa innowacji

Pierwszy samochód typu S serii modelowej Q7

Nowe Audi SQ7 TDI to najmocniejszy na rynku SUV z silnikiem Diesla. Również pod względem wielu innych rozwiązań technicznych plasuje się przed porównywalnymi pojazdami konkurencji. Przekonstruowana jednostka napędowa 4.0 TDI wykorzystuje absolutną światową nowość: elektrycznie napędzana sprężarka zapewnia Audi SQ7 TDI doskonały zryw przy ruszaniu. Jednocześnie samochód ten zużywa zaledwie 7,4 litra paliwa na 100 km.

Silnik 4.0 TDI przebudowano od podstaw. Jego gwarantujące dużą dynamikę osiągi są dużo lepsze niż te, którymi może pochwalić się konkurencja, a spalanie jest niewielkie. Motor V8 czerpie swą moc z 3956 cm3 pojemności skokowej. Dwie turbosprężarki załączają się selektywnie, zgodnie
z koncepcją ładowania stopniowego, ponieważ przy niższym i średnim obciążeniu spaliny dopływają tylko do jednej z nich.

Druga turbina włącza się dopiero przy wyższych obciążeniach. Elektrycznie napędzana sprężarka (EAV), zwłaszcza w dolnym zakresie obrotów, uzupełnia pracę dwóch turbosprężarek, dając dynamiczny zryw przy ruszaniu. Nowy SUV o mocy 435 KM i momencie obrotowym 900 Nm, dostępnym w przedziale od 1000 do 3250 obr./min., ustanawia nowe rekordy w swoim segmencie.

Od 0 do 100 km/h przyspiesza w 4,8 sekundy, a jego prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 250 km/h. Wg. norm Nowego Europejskiego Cyklu Jazdy (NEFZ), samochód spala 7,4 litra paliwa na 100 kilometrów.

Na życzenie Audi wyposaża SQ7 TDI w pakiet „Dynamiczna jazda”, w którego skład wchodzą trzy rozwiązania techniczne: sportowy mechanizm różnicowy, aktywna elektromechaniczna stabilizacja przechyłu pojazdu oraz napęd na cztery koła. W Audi SQ7 TDI zamontowano również ściśle zintegrowany z pojazdem układ kontroli zawieszenia (EFP). Jego zadaniem jest sterowanie pracą regulowanych amortyzatorów, sprężyn, sportowego mechanizmu różnicowego oraz dystrybucją sił kontrolujących przechył pojazdu w zakrętach.

dwadzieścia cztery systemy wsparcia kierowcy sprawiają, że Audi SQ7 TDI jest bezpieczne, ekonomiczne i komfortowe. Przykład: jeden z takich systemów, „asystent wydajności”, wyświetla na tablicy rozdzielczej odpowiednie informacje, wspierając w ten sposób kierowcę w oszczędzaniu paliwa. Standardowy system bezpieczeństwa „Audi pre sense city” - funkcja ostrzegania i hamowania awaryjnego, której celem jest unikanie wypadków i ochrona pieszych, jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo nowego Audi SQ7 TDI.