Humanoidalny robot Toyoty
31 Grudzień 2018

Humanoidalny robot Toyoty

Toyota i japoński operator komórkowy NTT DOCOMO opracowały system sterowania na odległość humanoidalnym robotem T-HR3 za pośrednictwem sieci komórkowej

T-HR3 to prototyp z serii Partner Robots Toyoty

Robot jest zdolny wspierać ludzi w ich aktywności w różnych środowiskach, m.in. w domu czy w ośrodkach medycznych. Zastosowano w nim moduły siłowników sprzężone z czujnikami ruchów operatora, które umożliwiają T-HR3 precyzyjne poruszanie kończynami i kontrolowanie siły oddziaływania na przedmioty lub osoby, koordynację ruchów i utrzymanie równowagi oraz zdalne sterowanie w sposób najbardziej naturalny dla operatora.

Robot T-HR3

Dotychczas eksperymenty były przeprowadzane przy pomocy połączenia przez kabel, dzięki czemu opóźnienia zdarzały się rzadko. Jednak docelowo konieczne było opracowanie zdalnego sterowania, aby uzyskać pełną użyteczność w wielu praktycznych zastosowaniach. Udało się to dzięki technologii 5G opracowanej przez DOCOMO.

Toyota i DOCOMO

Firmy zaprezentowały nowe rozwiązanie podczas dwudniowej wystawy DOCOMO Open House 2018. Sygnał między robotem T-HR3 i kontrolerem był przesyłany z Tokyo Big Sight (sali wystawowej) do wieży Tokyo Skytree na odległość 10 km. Toyota i DOCOMO będą kontynuowały współpracę nad tym projektem.