Najszybsza produkcyjna Hybryda
08 Październik 2015

Najszybsza produkcyjna Hybryda

Koenigsegg Regera nie ma sobie równych

Niewielki producent samochodów Koenigsegg znów stał się sławny dzięki najnowszemu modelowi Regera, który uzyskał miano najszybszego i najmocniejszego samochodu produkcyjnego na świecie. Jest rekordzistą pod względem ilości mocy elektrycznej w napędzie hybrydowym.

To właśnie napęd jest najciekawszą stroną Regery. Łączna moc wszystkich silników to aż 1500 KM!

Układ jest złożony z turbodoładowanej jednostki benzynowej V8 o pojemności 5 litrów, współpracującej z trzema silnikami elektrycznymi. Pierwszy z silników elektrycznych został połączony z wałem korbowym, dzięki czemu z powodzeniem służy jako rozrusznik dla benzynowej jednostki oraz co ciekawe, spełnia również funkcję generatora. Pozostałe 2 silniki elektryczne umieszczono przy tylnej osi. Suma mocy generowanej przez silniki elektryczne to aż 700 KM!

Na potrzeby modelu, zaprojektowano specjalny rodzaj przeniesienia napędu Koenigsegg Direct Drive, pozwalający podwyższyć sprawność przenoszonego napędu względem tradycyjnej skrzyni biegów.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być aktywna aerodynamika, pozwalająca na regulowanie tylnego spojlera.

Dzięki nowatorskim rozwiązaniom, udało się utrzymać niską masę samochodu, wynoszącą zaledwie 1420 kg, co jest nie lada osiągnięciem z uwagi na sporą masę samych akumulatorów.

Stosunkowo niewielka masa przekłada się na doskonałe przyspieszenie do oszałamiających 400 km/h, w zaledwie 20 sekund !!! Pierwsza 'setka' zostaje osiągnięta już po 2,8 sekundy!

Samochód z pewnością nie będzie częstym widokiem na drogach, gdyż Szwedzi planują wyprodukować jedynie 80 sztuk tego hipersamochodu.