Nissan IDS Concept
07 Listopad 2015

Nissan IDS Concept

wizja przyszłości samochodów elektrycznych według Nissana

Na rozpoczętym właśnie Salonie Samochodowym Tokio 2015 Nissan przedstawił samochód koncepcyjny Nissan IDS Concept, odzwierciedlający wyobrażenie firmy o przyszłości autonomicznej jazdy i bezemisyjnych samochodów elektrycznych.

Niektórzy wyobrażają sobie przyszłość autonomicznej jazdy jako system taśmociągów, które będą przemieszczać ludzi z punktu A do punktu B. Nissan IDS Concept proponuje jednak zupełnie inną wizję. Nawet jeżeli kierowca włączy autopilota i przekaże mu zadanie prowadzenia pojazdu, IDS Concept naśladuje styl i preferencje kierowcy przy przyspieszaniu, hamowaniu czy pokonywaniu zakrętów.

W trybie manualnym kontrolę nad pojazdem ma kierowca. Przyspieszenie w jeździe na wprost oraz pokonywanie zakrętów to czysta przyjemność. Niemniej jednak Nissan IDS Concept nigdy nie przestaje dyskretnie wspomagać kierowcy. Czujniki nieustannie monitorują sytuację, a pomoc jest dostępna nawet wtedy, gdy za prowadzenie samochodu odpowiada człowiek. W razie nadchodzącego niebezpieczeństwa Nissan IDS Concept pomoże kierowcy w podjęciu działań pozwalających go uniknąć.

System sztucznej inteligencji koncepcyjnego Nissana nie tylko uczy się, ale i komunikuje się z kierowcą, jak troskliwy partner. Od informacji dotyczących ruchu drogowego, poprzez zapiski w terminarzu właściciela i jego zainteresowania – sztuczna inteligencja Nissana IDS Concept „myśli” o wszystkim, co jest potrzebne, aby prowadzenie pojazdu było komfortowe, przyjemne i bezpieczne.

Aby jazda autonomiczna zyskała powszechną akceptację, ludzie muszą w pełni zaufać technologii. Dzięki innowacyjnym możliwościom komunikacji Nissan IDS Concept wzbudza zaufanie i poczucie harmonii także wśród osób na zewnątrz. Sygnały świetlne i wyświetlacze informują przechodniów i innych użytkowników drogi, że samochód jest „świadomy” ich obecności, a także jakie ma zamiary. Na przykład srebrna boczna linia to w rzeczywistości diodowy pas, który Nissan nazwał „wskaźnikiem intencji”. Kiedy w pobliżu znajdują się piesi lub rowerzyści, pas świeci na czerwono, informując te osoby, że samochód „wie” o ich obecności. Kolejnym elektronicznym sygnałem skierowanym do pieszych może być migający napis „Proszę przechodzić” na wyświetlaczu umieszczonym na zewnątrz zestawu wskaźników. Ten naturalny i harmonijny system komunikacji to zapowiedź przyszłości w motoryzacji.