Ostrożności nigdy za wiele
05 Październik 2015

Ostrożności nigdy za wiele

Jak wyprzedzać, bezpiecznie omijać przeszkody oraz wychodzić z poślizgu cz.3 - Omijanie przeszkody

Jest to pozornie łatwy manewr, ale podobnie jak inne w ruchu drogowym, wymaga zachowania dużej koncentracji.

Jeśli przeszkodą na drodze jest zaparkowany pojazd omijamy go tak jak podczas wyprzedzania. Zbliżamy się do niego, włączamy kierunkowskaz i, jeśli nic nie nadjeżdża z przeciwka, wykonujemy manewr. W sytuacji gdy auto stoi na poboczu lub na pasie awaryjnym, sytuacja jest o wiele prostsza, choć również należy zachować sporą uwagę, na wypadek gdyby pojazd ten chciał włączyć się do ruchu.

Jeśli przeszkoda jest w bezpiecznej odległości i możemy dostrzec ją w porę, najczęściej uda nam się wyhamować przed nią bezpiecznie. W sytuacji gdy nie jest to możliwe, np. zauważyliśmy ją po wyjechaniu przy dużej prędkości z zakrętu, hamowanie może okazać się niewystarczające. Wówczas, jeśli okoliczności na to pozwolą, należy zdjąć nogę z hamulca i wykonać manewr wyprzedzania. Po ominięciu przeszkody trzeba wrócić na właściwy pas ruchu.

Jeśli ominięcie przeszkody jest niemożliwe, hamujemy z maksymalną siłą, licząc na pomoc ABS-u. Wykonujemy wówczas hamowanie awaryjne. W autach bez systemu ABS lub z niesprawnym układem, podczas hamowania koła się zablokują. W tym momencie należy unikać kręcenia kierownicą, ponieważ może doprowadzić to do utraty kontroli nad autem i wprowadzić samochód w poślizg boczny. Chwilowe zwolnienie pedału hamulca i ponowne jego wciśnięcie da nam szansę na odzyskanie kontroli nad autem.