Prius 2019 z napędem na cztery koła
23 Listopad 2018

Prius 2019 z napędem na cztery koła

Toyota pokazała zdjęcie Priusa 2019 wraz z krótką zapowiedzią premiery modelu podczas targów motoryzacyjnych w Los Angeles

Zapowiedź przyszłorocznego modelu Priusa

Już jesień, niedługo zima, ale Prius 2019 porusza się pewnie na każdej drodze – czy to na śniegu, czy na suchym asfalcie” – ogłasza amerykańska Toyota w komunikacie prasowym. Rozwiązaniem tej zagadki może być Prius z napędem na 4 koła. Zdjęcie pokazuje Priusa z relingami dachowymi na pokrytej śniegiem drodze pod górę.

Napęd na cztery koła w Priusie

Obok bardzo wydajnego napędu hybrydowego czwartej generacji oraz modułowej platformy TNGA z zawieszeniem wielowahaczowym, napęd na cztery koła stanowiłby kolejny wyróżnik na tle konkurencji, takiej jak choćby Hyundai Ioniq, Kia Niro, czy Chevrolet Volt, które dostępne są wyłącznie z napędem na przód.

Hybrydowy napęd na cztery koła

Rozwiązanie znane jest z modelu RAV4, gdzie standardowo układ hybrydowy SUV-a napędza przednie koła. W układzie E-Four dodatkowy silnik elektryczny napędza tylną, wykorzystując energię z układu hybrydowego. Taka konstrukcja redukuje straty i obniża masę dzięki temu, że nie jest w niej potrzebny wał napędowy. System optymalizuje funkcjonowanie napędu na wszystkie koła w różnych warunkach jazdy, inteligentnie rozkładając moment obrotowy pomiędzy osie w różnych proporcjach.