Przyciemniane szyby – czy możesz je mieć w aucie?
16 Październik 2016

Przyciemniane szyby – czy możesz je mieć w aucie?

Mogą podnieść komfort użytkowania samochodu pod warunkiem, że zostanie przeprowadzony z uwzględnieniem obowiązujących przepisów

Rozwiązania

Kierowcy, którzy chcą przyciemnić szyby, mogą skorzystać z rozwiązania polegającego na oklejeniu szyb folią lub skorzystać z przyciemnienia metodą piecową. Piecowe przyciemnianie szyb polega na metalizacji szkła tlenkami tytanu, co daje dobre i trwałe efekty, jednak jest dość droga - koszt takiej operacji wynosi ok. 1000–1500 zł zależnie od rodzaju pojazdu. Oklejenie folią daje duże możliwości doboru koloru przyciemnienia, jednak wadą może być eksploatacja, a także bezpieczeństwo. Trudniej rozbić szybę oklejoną folią, co jest ważne w sytuacjach awaryjnych. Istnieje również ryzyko mechanicznego uszkodzenia i niewielkiej trwałości. Metoda piecowa gwarantuje wysoką jakość, trwałość i odporność na zarysowania, jednak dostępny jest mniejszy wybór barw.


Przepisy

Art. 66, ust. 1 pkt 5 w ustawie Prawo o ruchu drogowym mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby zapewniał dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kluczowe jest dostateczne pole widzenia, kierowca auta osobowego musi ze swojego miejsca mieć niczym nieograniczone pole widzenia w obrębie kąta 180 stopni, od 90 stopni z lewej strony przez przód do 90 stopni z prawej strony.

W regulaminie Europejskiej Komisji Gospodarczej istnieje zapis, który określa, że na szybach innych niż przednie (przednia czołowa i przednie boczne) i takich, które nie mają wpływu na pole widzenia kierowcy można stosować przyciemnienia przepuszczalności światła mniejszej niż 70%. Przednia szyba czołowa i przednie boczne powinny zapewnić przepuszczalność światła na poziomie 75%.

Wadliwie przyciemnienie szyb może nieść za sobą wiele konsekwencji. Policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i wystawić mandat, jeśli uzna, że szyby ograniczają widoczność kierowcy lub wpływają na bezpieczeństwo pasażerów.

Bezpieczeństwo

Odpowiednia widoczność jest kluczem do bezpieczeństwa i z punktu widzenia kierowcy żaden argument ekonomiczny czy użytkowy nie powinien być ważniejszy. Wszelkie modyfikacje przed zainstalowaniem warto rozważyć pod kątem awaryjnych sytuacji - może ten zabieg pozwoli uniknąć tragicznych usprawnień. Komfort nie może wygrać z bezpieczeństwem.