Sprawdź stan płynu hamulcowego
18 Grudzień 2015

Sprawdź stan płynu hamulcowego

Sprawny układ hamulcowy to nie tylko dobre klocki i tarcze, lecz także płyn hamulcowy

Bardzo ważna dla naszego bezpieczeństwa jest kontrola stanu i okresowa wymiana płynu hamulcowego. Zanim nadejdą mrozy, warto sprawdzić jego kondycję.

Najprostszym testem stanu płynu hamulcowego jest kontrola temperatury wrzenia. Dlaczego? „Ponieważ płyn hamulcowy jest silnie higroskopijny, czyli chłonie wodę, która błyskawicznie obniża temperaturę wrzenia płynu. Wystarczy że wody w płynie będzie zaledwie ok. 3%, by temperatura wrzenia obniżyła się nawet o ok. 90°C. W przypadku standardowego płynu DOT4, dla którego temperatura wrzenia suchego to 230°C, może to oznaczać, że będzie się on gotować już od 140°C” – tłumaczy Paweł Mastalerek, ekspert techniczny Castrol.

Skąd w układzie hamulcowym woda? Dostaje się ona m.in. przez mikropory w przewodach hamulcowych. Kiedy płyn jest zawodniony, pęcherzyki gazu (tzw. korki parowe) w układzie sprawią, że pedał hamulca wpadnie w podłogę, a samochód nie będzie w stanie się zatrzymać. Jeśli zlekceważymy obecność wody w płynie, przy ekstremalnie dużej ilości pochłoniętej wody może dojść nie tylko do zagotowania płynu, lecz także do powstania korka lodowego w którymś z przewodów. Wówczas hamulce mogą całkowicie przestać działać, a pedał staje się twardy i nie dający się normalnie wcisnąć. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, jak to wpływa na nasze bezpieczeństwo. Woda w płynie może także doprowadzić do korozji metalowych przewodów hamulcowych i innych elementów jak tłoczki w zaciskach hamulcowych. Skorodowany tłoczek utraci szczelność i spowoduje wypłynięcie płynu na tarczę i klocki hamulcowe.

Jak sprawdzić, czy płyn nadaje się jeszcze do eksploatacji? Przede wszystkim trzeba skontrolować temperaturę wrzenia, ale nie da się tego zrobić bez wizyty w serwisie. O kondycji płynu może także świadczyć kolor – płyn zmienia swoją barwę ze słomkowej w brązową. Płyn powinno się wymieniać nie rzadziej niż co 2 lata (lub 60 tys. km). Wymianę powinno się przeprowadzić także w przypadku, gdy zawartość wody w płynie osiągnie 1%.

Dziś najczęściej stosowany jest płyn o oznaczeniu DOT4. „W ofercie Castrol znajdziemy Brake Fluid DOT4, a do samochodów używanych w motorsporcie można zastosować płyn Castrol React SRF Racing” – mówi Paweł Mastalerek z firmy Castrol. Ze względu na ogromny wpływ płynu hamulcowego na bezpieczeństwo nie zaleca się mieszania płynów różnych kategorii ze sobą, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia elastycznych elementów układu hamulcowego.