Toyota Century
26 Czerwiec 2018

Toyota Century

Nowa limuzyna dla monarchów

Toyota Century jest oficjalną limuzyną cesarza Akihito

Władca Japonii porusza się wyposażoną specjalnie dla niego wersją tego modelu za 500 tys. dolarów. Niedługo Akihito zapewne zmieni samochód, bowiem Toyota wprowadza na rynek nową generację swojej limuzyny godnej monarchów.

Pół wieku samochodu stulecia

Toyota Century zadebiutowała w 1967 roku z okazji setnej rocznicy urodzin Sakichi Toyody, założyciela Toyota Group. Od ponad 50 lat model ten jest symbolem statusu i ulubionym samochodem japońskiej elity, pomimo faktu, że przez całe dekady Century niewiele się zmieniała. Obecnie do japońskich salonów Toyoty trafia trzecia generacja luksusowej Toyoty po 21 latach od premiery drugiej generacji

Napęd hybrydowy V8

Limuzynę Toyoty napędza układ hybrydowy z 5-litrowym silnikiem V8 o mocy 380 KM i momencie obrotowym 510 Nm przy 4000 obr./min. Współpracuje z nim silnik elektryczny o mocy 224 KM i 300 Nm momentu obrotowego, dostępnego w pełnym zakresie pracy. Łącznie układ dostarcza 431 KM mocy i korzysta z baterii niklowo-wodorkowej. Century zużywa średnio 7,7 l/100 km według japońskiego cyklu JC08.