System koordynacji ruchu taksówek
21 Marzec 2018

System koordynacji ruchu taksówek

Toyota Motor Corporation wraz z firmami JapanTaxi, KDDI oraz Accenture opracowała system koordynacji ruchu taksówek, prognozujący zapotrzebowanie na usługi taksówkowe

Działanie systemu

System co pół godziny prognozuje liczbę potrzebnych taksówek na obszarze Tokio podzielonym na kwadraty o boku 500 metrów. Wykorzystuje do tego mechanizmy sztucznej inteligencji z funkcjami uczenia się maszyn, w oparciu o rejestry usług taksówkowych, dostępność komunikacji zbiorowej, informacje o pogodzie, dane dostarczane przez smartfony i informacje o istotnych wydarzeniach, takich jak np. mecze czy koncerty.

Ułatwienie dla kierowców

W ramach testów w wybranych taksówkach współpracującej z JapanTaxi korporacji Nihon Kotsu zainstalowano tablety, na których wyświetlana jest mapa z prognozowaną liczbą zamówień oraz liczbą wolnych taksówek w danym rejonie, co umożliwia kierowcom lepsze dopasowanie się do popytu. Pozwala to w efekcie skrócić czas oczekiwania na taksówkę, a jednocześnie zwiększyć współczynnik wykorzystania floty.

Skuteczność systemu

W lutym system wykazał się skutecznością na poziomie 94,1 procent, a sprzedaż usług w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła o 20,4%. W najbliższym czasie program pilotażowy zostanie rozszerzony o kolejne kilkadziesiąt pojazdów.